Spotkanie z instruktorami harcerstwa

Oto zarys historii ZHP w naszej szkole - czytaj więcej

W dniu 24 września 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie, tym razem do szkoły zaprosiliśmy instruktorów harcerstwa. Były to osoby, które w okresie 50 lat działalności naszej placówki prowadziły gromady zuchowe i drużyny harcerskie.Swą obecnością zaszczyciły nas:
- podharcmistrz Krystyna Szulc

- druhna Jolanta Droszkowska

- druhna Maria Koniuszewska

- druhna Elżbieta Ruszewska

- druhna Bożena Ruszniak

- druhna Mariola Kupryciuk.

Wszystkie osoby, za wyjątkiem dh Marii Koniuszewskiej (drużyna harcerska sanitarna), prowadziły gromady zuchowe. Gości powitała dyrektor Marzena Biernacka, która również, jak się okazało na spotkaniu, była zuchem.Uczniowie zaprezentowali wiersze, scenki pokazujące prawa zucha. Przy akompaniamencie Elżbiety Jaroszewskiej wspólnie zaśpiewano kilka pieśni harcerskich. Dzieci zadawały gościom pytania dotyczące ich pracy z zuchami i harcerzami typu:

- Jak często harcerze spotykali się?

- Gdzie wspólnie drużyny wyjeżdżały?

- Czy praca w ZHP była trudna?

- Jakie zadania wykonywały druhny z podopiecznymi?

- Czy dawniej byli niegrzeczni harcerze?

- Czego uczyły się zuchy i harcerze?

Każda wypowiadająca się osoba, krótko powiedziała jak nazwały się zuchy, w jaki sposób ciekawy i zabawny pracowała z dziećmi. W spotkaniu uczestniczył także absolwent szkoły P.Oparka, który aktualnie pisze pracę licencjacką - Monografię naszej szkoły,Paweł zaśpiewał dla wszystkich pieśń pt. "Lilijka". Na zakończenie spotkania zawiązano krąg, odśpiewano pożegnalną pieśń i przekazano iskierkę oraz harcerskie pożegnanie.

Dodatkową niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania było napisanie, na pamiątkę wyjątkowej zbiórki, imienia i nazwiska piórem i atramentem. Bowiem niecodziennym, naszym wydarzeniom z okazji 50-lecia szkoły, towarzyszy ławeczka z początków istnienia placówki.Rodzice dzieci zaprosiły gości na poczęstunek.

Czuj! Czuwaj! Czuwaj! Czuwaj! - takimi zwrotami się pożegnaliśmy.

 

 

Poniżej zdjęcia udostępnione przez uczestnika spotkania- Sławomira Maciołka:

 

Uczniowie klasy 5a i 6a przygotowali wystawę o historii ZHP w naszej szkole. Teraz wszyscy mogą oglądać zdjęcia zuchów i harcerzy z lat ubiegłych.

Na holu pojawiły się też manekiny, na których zaprezentowane zostały mundurki harcerskie.